Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Po zakupie kryptowaluty jej właściciele powinni pomyśleć nad tym, gdzie będą ją przechowywać.
Muszą zadbać o to, aby miejsce to było maksymalnie bezpieczne.

Pamiętajmy o tym, że jest to waluta cyfrowa.
Nie jest zatem przechowywana w jakimś konkretnym miejscu, ale istnieje w specjalnej szyfrowanej księdze zwanej blockchainem.

Kryptowaluty możemy przetrzymywać, w różnych miejscach.

Pierwszym z nich są tzw portfele, które występują w wersji online (hot wallet), oraz w wersji offline (cold wallet).
Pierwszy wymaga podłączenia do internetu, i instalacji specjalnej aplikacji. Niestety ze względu na podpięcie do sieci, nie są one 100% bezpieczne.

Drugie nie wymagają podpięcia do internetu, i przypominają bardzo popularne pendrivy.
Do ich działania potrzebny jest komputer lub laptop wyposażony w odpowiednią aplikację.
Połączenie odbywa się poprzez zwykły kabel USB, co powoduje, że ryzyko wykradzenia zgromadzonych kryptowalut jest bliskie zeru.

Pamiętajmy, że w rzeczywistości chodzi tutaj o przechowywanie prywatnych kluczy, a nie samych kryptowalut. Wirtualne aktywa znajdują się na konkretnych adresach sieci, natomiast klucze są swego rodzaju hasłami, które pozwalają się do nich bezpiecznie dostać.

Trzecie miejsce przechowywania to giełda.
Twoje aktywa znajdują się u pośrednika (w tym wypadku jest nim giełda kryptowalut), która zapewnia Ci do nich łatwy dostęp poprzez specjalne utworzone indywidualne konto.
Za jego pomocą możesz się dowiedzieć ile kryptowalut aktualnie posiadasz, szybko sprawdzisz ich rzeczywistą wartość, czy też dokonasz dowolnej transakcji zakupu lub sprzedaży aktywów.
Niestety przetrzymywanie aktywów na giełdzie, niesie ze sobą spore ryzyko.
Mimo sporej ochrony, często są to miejsca ataku hakerskiego, a co za tym idzie, wiążą się z możliwością utraty naszej inwestycji.

My radzimy giełdy kryptowalut traktować przejściowo, jako typowych usługodawców, którzy udostępniają swoje serwisy transakcyjne do kupowania i sprzedawania kryptowalut.

Uważamy, że jeśli nabywasz aktywa z myślą o długoterminowej inwestycji, to lepiej bezpiecznie prześlij je na zewnętrzny portfel online (hot wallet), lub jeszcze lepiej zakup swój osobisty portfel offline (cold wallet).
To właśnie w nim Twoje aktywa będą najbezpieczniejsze.

 

<-Powrót do Bloga

Ruska 64

50-079 Wrocław

+48 787 27 81 81

Kołłątaja 16

50-007 Wrocław

+48 788 75 57 41